Ремонт електровозів постійного струму
ерії ВЛ8
серії ВЛ10
серії ВЛ11
серії ВЛ11м/5
серії ВЛ11м/6
серії ДЕ1
Ремонт електровозів змінного струму
серії ВЛ80
серії ВЛ60
серії ВЛ40
серії ДС3
МОДЕРНІЗАЦІЯ ЕЛЕКТРОВОЗА ВЛ11м З ПРОДОВЖЕННЯМ ТЕРМІНУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ.
Модернізація в цілому спрямована на підвищення технічного стану електровоза, облаштування його новими сучасними системами управління, діагностики та сигналізації, поліпшення комфортності і умов роботи локомотивної бригади. Модернізація кабіни машиніста супроводжується установкою нового сучасного пульта управління і поліпшенням інтер'єру внутрішньої обшивки кабіни із застосуванням сучасних звукоізолюючих і теплоізолюючих пристроїв, нетоксичних і жаростійких матеріалів. Створення мікроклімату в кабіні за рахунок установки системи кондиціонування, яка забезпечує охолодження повітря в літній час і його підігрів в зимовий період.
Вилучення електричних ланцюгів напругою 3000 В для живлення електроприладів, електропечей, обігріву кабіни, що забезпечує безпеку роботи локомотивної бригади. Установка багатошарових лобових і бічних вікон з електропідігрівом, електромеханічних склоочисників лобових вікон з системою обмивки від бруду. Встановлення нових блоків бічних віконних пройомів з поліпшеною системою герметизації. Установка сучасних дзеркал зворотного огляду з підігрівом і дистанційним управлінням їх положення. Встановлення нових сертифікованих крісел машиніста і помічника машиніста. Всі проведені роботи з модернізації інтер'єру кабіни машиніста відповідають вимогам ДСТУ 3944-2000 "Дизайн і ергономіка".
Електровоз ВЛ11м обладнаний комплектом електрообладнання для автоматичного керування рекуперативним гальмуванням.
Система забезпечує:
- автоматичний вибір режиму роботи вентилятора охолодження тягових двигунів у режимі тяги і рекуперації;
- роботу електровоза за системою багатьох одиниць;
- захист від юза колісних пар шляхом автоматичного зниження гальмівного зусилля.
Взаємодія систем "Автоматичного управління рекуперативним гальмуванням" і "Блоків захисту від буксування і юза колісних пар електровоза забезпечує:
- автоматичне визначення умов для буксування і юза і припинення цих процесів;
- передачу в систему автоматичного управління рекуперативним гальмуванням інформації про поточну величину швидкості руху електровоза;
- відображення поточних контрольованих параметрів.
Комп'ютеризований комплект обладнання для гальванічного розв'язування високовольтних приладів забезпечує:
- безконтактне вимірювання величин струму тягових двигунів та напруги контактної безконтактне вимірювання величин струму тягових двигунів і напруги контактної мережі;
- відображення на екрані поточних виміряних величин і параметрів рекуперації системи автоматичного управління рекуперативним гальмуванням.
Управління електровозом в режимах тяги і рекуперативного гальмування виконується новим контролером, який забезпечує:
- вказання режимів управління;
- відображення напрямку руху;
- програмне блокування неправильних дій машиніста;
- видачу інформації для системи автоматичного управління рекуперативним гальмуванням і передача її на бортовий комп'ютер.
Для підвищення надійності системи управління безпеки руху, при управлінні електровозом встановлені сертифіковані системи локомотивної сигналізації АЛС-МУ та радіозв'язку типу РЛ-2С. Встановлено систему пожежної сигналізації, яка призначена для визначення місця тривоги з видачою світлової та звукової сигналізації і контролю пожежного стану приміщень та пожежонебезпечних вузлів електровоза. Для підвищення надійності електричного живлення електрообладнання управління електровозом, в кожній секції електровоза встановлений триканальний статичний перетворювач напруги для живлення: електричних ланцюгів кондиціонера, калориферів, електричних печей, електромеханічних склоочисників, дзеркал зворотного огляду, обігріву вікон, холодильника, мікрохвильової печі.
Для антикорозійного захисту зовнішніх частин кабіни і кузова електровоза виконано зовнішнє фарбування за системою лакофарбового покриття "Lankwitzer Lackfabrik". З метою виконання вимог ГОСТ 12.2.056-81 по фарбуванні вузлів електровоза в кольори які безпосередньо впливають на безпеку руху, на зовнішній лобової частини кабіни машиніста нанесені смуги червоного кольору виготовлені з світловідбивної самоклеючої плівки замість традиційного флуоресцентного лакофарбового покриття.
За результатами експлуатаційних випробувань модернізованого електровоза є доцільним і надалі поглиблювати обсяг і технічний рівень модернізації в частині встановлення сучасного електронного обладнання, підвищення надійності та ефективності роботи електрообладнання, зменшення питомого електроспоживання електровоза, зменшення експлуатаційних і ремонтних витрат на термін життєвого циклу його експлуатації.
ДОСВІД БЕЗ ГРАНИЦЬ
Залізниці України вже давно відчувають дефіцит пасажирських електровозів, особливо для водіння невеликих складів в регіональних перевезеннях. Замінюють пасажирські електровози вантажними, але тягові та електричні характеристики вантажних не відповідають потребам. Величина невідповідності стане зрозумілою, якщо уявити, що склад з 7-10 вагонів масою 350-500 тон веде електровоз, що складається з двох секцій загальною масою майже 200 тон. До того ж використовуються електровози із застарілим силовим обладнанням, що призводить до додаткових витрат на обслуговування та непродуктивної витрати енергії. Зростання тарифів на енергію робить такі рішення руйнівними.
Оптимальний вихід — удосконалити існуючу техніку, автономізувати кожну секцію вантажного локомотива зі збереженням дорогої механічної частини і модернізувати силову установку з переходом на сучасну гнучку систему управління.
ВЛ40у — відносно новий тип пасажирських електровозів змінного струму нашого виробництва. За результатами ходових динамічних випробувань ці електровози досягнули високих показників плавності при різних швидкостях руху. Їхні коефіцієнти вертикальної динаміки та запасу стійкості проти сходу коліс з рейок не перевищують допустимих значень.
На сьогоднішній день по даним серіям електровозів ми виконуємо капітальний ремонт в об`ємі КР-1. З узгодженням із Замовником можливе проведення їх модернізації, а також виготовлення нових локомотивів, де застосовуватимуться більш нові схемотехнічні рішення для підвищення експлуатаційних характеристик.
ВІДНОВЛЕННЯ ТЕХНІЧНОГО СТАНУ ЛОКОМОТИВІВ
В умовах нашого підприємства виконується капітально- відновлювальний ремонт електровозів серій ВЛ11м/5 і ВЛ11м/6 які не досягли свого експлуатаційного пробігу для заходу в капітальний ремонт об`єму КР-1. Враховуючи ряд конструктивних недоліків цих електровозів, що призводять до виходу з ладу електричного обладнання ми застосували нові технічні рішення які дозволяють підвищити надійність роботи локомотивів та збільшити їх експлуатаційні пробіги.
Електровози ВЛ11м/5 за своїми характеристиками та будовою подібні до електровозів серії ВЛ11м. Виходячи з того наше підприємство пропонує виконувати їм модернізацію по типу модернізованих на сьогоднішній день електровозів ВЛ11м. Також пропонується замінити електромашинний перетворювач на статичний.
На електровозах ВЛ11м/6 спостерігаються часті виходи з ладу статичних перетворювачів, їх ненадійна робота в окремих випадках призводить до пожежі обладнання електровозу. Тому ми пропонуємо встановлення нових статичних перетворювачів, більш надійних з елементами додаткового захисту від перенапруг в контактній мережі.
ДРУГЕ ДИХАННЯ ВІТЧИЗНЯНОМУ ЕЛЕКТРОВОЗУ
ВНа сьогоднішній день заводом освоєно капітальний ремонт з модернізацією вітчизняних електровозів серії ДЕ1. Враховуючи досить велику динаміку змін виготовлення цих електровозів, перед нами стало завдання виконати ремонт з модернізацією будь-якого електровоза цієї серії, приводячи його до базового варіанту найвищого номеру.
Різні варіанти модифікацій електровозів ДЕ1 вимагали різноманітних інженерно-технологічних підходів до виконання ремонту та модернізації. Знайдені нами шляхи вирішення цих завдань реалізовані на електровозі ДЕ1-028.
Окрім відновлення існуючої конструкції електровоза відповідно динаміки змін до найвищого номера електровоза, Львівським локомотиворемонтним заводом пропонується виконання ряд модернізацій:
- заміна міжсекційних автозчепних пристроїв;
- обладнання електровоза серії ДЕ1 струмоприймачами типу Т-5М1-03 на заміну струмоприймачів типу Т-27Д (Т-33Д);
- обладнання електровоза серіїї ДЕ1 системою змащування гребнів колісних пар типу СПП-12.0-5-8,5А;
- встановлення нової комутаційної системи вітчизняного виробництва на заміну перемикачів типу ПЕ;
- встановлення обладнання електровоза серії ДЕ1 системою АЛС-МУ;
- встановлення контакторів КМ61, КМ62 і резисторів R61, R62 на блоці БСА-833Д;
- встановлення контакторів МК1-10У3А взамін реле РП-29-04Д;
- Заміна світильників в кабіні електровоз;
- Заміна світильників в тамбурі і проході електровоза;
- Заміна форсунок піску 5ТП.425.007 на 5ТП.425.001-002;
- Заміна електромашинного перетворювача на статичний ПМП40/3000 М1;
- встановлення датчика температури в колі калориферів обігріву кабін;
- Модернізація ізолятора БИЛТ.686.111.017Р;
- встановлення системи пожежної сигналізації “Нитка";
Наступними вітчизняними електровозами які ремонтують в умовах Львівського локомотиворемонтного заводу є серія ДС3. Виконання цих електровозів досить складне з врахуванням великої кількості електронного обладнання, але і в цьому випадку ми знайшли правильний напрямок, який дозволить нам виконати модернізацію з використанням нового електронного обладнання, більш сучасних матеріалів та нових технологій ремонту.